Konwalie majowe – kwitnienie, sadzenie oraz pielęgnacja

Zastanawiasz się nad posadzeniem nowych kwiatów w ogrodzie? Idealną propozycją są konwalie majowe. Jeśli jednak nic nie wiesz na temat tych bylin, to świetnie się składa, ponieważ w tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje dotyczące m.in. zasad ich sadzenia.

Kwitnienie oraz rozmiary 

Konwalie majowe są bylinami, czyli roślinami zielnymi żyjącymi co najmniej 2 lata. Na początku wiosny rozwijają się z kłączy długie liście, które przypominają czosnek niedźwiedzi. Jeśli pojawią się wątpliwości lepiej przed wszelkimi działaniami, zwyczajnie powąchać roślinę. 

Konwalie słyną oczywiście z charakterystycznych dzwonkowatych białych kwiatów nagromadzonych w jednym miejscu. Pojawiają się one od początku maja do czerwca. Z kolei od lipca, małe dzwoneczki przekształcają się w jagody o barwie czerwonej o średnicy ok. 10 mm. Pomimo uroczego wyglądu tych kwiatów, należy pamiętać, że każda ich część dla ludzkiego organizmu jest trująca. 

Warunki do rozwoju

Konwalie majowe można spotkać zazwyczaj w europejskich lasach liściastych, w miejscach półcienistych lub zacienionych. Kwiaty te preferują gleby bogate w próchnicę. Z tego względu, chcąc zapewnić optymalne warunki tym kwiatom w naszym ogrodzie, należy pamiętać o dodaniu ziemi kompostowej. Podłoże powinno zawierać drobny dodatek gliny i piasku oraz odczyn pH pomiędzy 4,5, a 6. 

Konwalie czują się jednak komfortowo w towarzystwie krzewów lub pod wysokimi drzewami, a więc umożliwiają ogrodnikom szerokie pole do popisu. W praktyce jednak ogrodnicy najczęściej decydują się na sadzenie w grupach krzewów i drzew. Szczególnie polecamy lokalizację konwalii obok tulipanów oraz hiacyntów, co zapewni stworzenie niezapomnianej kompozycji, którą będą się zachwycać wszyscy domownicy.

Sadzenie konwalii

Konwalie nie są wymagającymi rośliny, dlatego można je zasadzić w ogrodzie lub w donicach np. kwadratowych czy prostokątnych.  Podczas sadzenia należy pamiętać o: odstępach między roślinami ok. 15 cm, jamkach o głębokości ok. 10 cm, wymieszaniu kompostu z ziemią oraz układaniem odcinków kłączy oczkami na górę.  Ostatnim ważnym aspektem na koniec sadzenia jest obfite podlanie. 

 

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *