Twoje kwiaty pięknie rozrastają się w ogrodzie, jednak powoli wymykają się one spod kontroli, tworząc nieregularne kąciki zieleni? W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie zapory wykonanej z rollborderów. W tym artykule opisujemy, do czego służą rollbordery oraz ja je prawidłowo ułożyć.
Czym jest rollborder drewniany?
To płotek niewielkich rozmiarów, który składa się z drewnianych pal. Każda pal od jego tyłu jest połączona z kolejnymi palami. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy tworzyć płotki czy przegrody dowolnych kształtów. Wbicie rollbordera w ziemię jest bardzo proste, a w trakcie montażu jego elementy są ruchome. W sklepie zazwyczaj można spotkać rollborder drewniany o długości 2 m, jednak dostępne są również inne egzemplarze.
Wybór w sklepach jest naprawdę szeroki, ponieważ znajdziemy rollbordery o różnych długościach oraz szerokościach, a dodatkowo w różnych kolorystykach. Wśród najciekawszych propozycji, znajdziemy również takie rozwiązania, gdzie pierwsza i ostatnia pal będą nieco większe o ostrzejszym profilu – taka konstrukcja wskazuje, że tylko je wbijamy w ziemię.
Na co zwrócić uwagę kupując rollborder drewniany?
Wydawać by się mogło, że zakup rollbordera ze sklepu ogrodniczego jest prostą sprawą – oczywiście jest, lecz należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Oferowane rollbordery, gotowe do zakupu znajdziemy zwinięte w rulon. W czasie jego realizowanych zakupów zwróć uwagę na miejsce przechowywania rollborderów.
Czasami zdarza się, że te produkty są wystawiane na zewnątrz sklepu, a więc jakość drewna może zostać obniżona przez negatywne czynniki pogodowe. Drewno może okazać się wilgotne lub spleśniałe, dlatego najlepiej wybierać rollbordery, które mieszczą się wewnątrz hali sprzedażowej w suchych warunkach.
Jak ułożyć rollborder drewniany?
Zanim zaczniemy wbijać rollborder, należy na początku przygotować glebę oraz szpadel. Szpadlem wykonujemy dwa nacięcia o głębokości ok. 10 cm – jedno pod kątem ok. 45ᵒ, natomiast drugie pionowe. Opisaną czynność należy powtarzać wzdłuż biegu rollborderu. Otrzymując zagłębiania wkopujemy rollborder, a następnie puste miejsca zapełniamy ziemią, aby konstrukcja była stabilna.