Jak pielęgnować trawnik w ogrodzie?

Planujesz zasiać nową trawę w swoim ogrodzie, aby podziwiać ją z zestawu wypoczynkowego? W takim przypadku warto wiedzieć jak pielęgnować trawnik w późniejszym okresie. Z poniższej publikacji dowiesz się jak prawidłowo nawozić oraz kosić trawę. 

Jak prawidłowo nawozić trawnik?

Warunkiem pozwalającym na utrzymanie pięknego trawnika jest odpowiednie jego nawożenie – przynajmniej, 2-3 w ciągu roku. Stosując taki zabieg, zapewniamy glebie ciągły transport odpowiednich składników odżywczych. Nawożenie jednak wymaga doboru odpowiedniego preparatu w stosunku do pory roku. 

W przypadku wiosny warto użyć nawozu bogatego w azot, który będzie stymulował trawę do wzrostu. Jesienią natomiast rekomendowane są nawozy zawierające duże ilości fosforu, aby odpowiednio przygotować nasz trawnik do nadchodzących trudnych warunków zimowych. Samo nawożenie najlepiej realizować w trakcie pochmurnego dnia, po skoszeniu i pograbieniu jesiennych liści. Dzięki takiej strategii rozrzucony nawóz głębiej i szybciej wchłonie się w układ korzeniowy naszej trawy. 

Z jaką częstotliwością kosić trawę w ogrodzie? 

Sposób koszenia trawnika jest bardzo istotny, ponieważ ścinanie trawy jest najważniejszą czynnością pielęgnacyjną. Tak jak w przypadku ludzkich włosów, ścinanie trawy pobudza ją do dalszego wzrostu. Oczywiście rezultatem jest również estetyczna i równa trawa, która po skoszeniu przypomina angielskie boisko i cieszy oko każdego ogrodnika-amatora. 

Aby zadbać o właściwy rozwój trawy, koszenie powinno być wykonywane regularnie, lecz częstotliwość powinna być dobrana do tempa rośnięcia trawy. Jeśli trawa jest świeżo zasiana, należy ją skracać do ok. 6 cm. W przypadku ukorzenionego trawnika powinien byćż on ścinany do ok. 4 cm.  

 

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *